И още за историята на сминдуха

И още за историята на сминдуха
Хипократ високо е ценял лечебните свойства на сминдуха.  Персийският лекар и философ  Абу Али Хусейн ибн Сина, известен в Европа с името Авицена, го използвал за лечение на болки в гърдите  и гърлото, за лечение на възпаление на стомаха и язви.
Йосиф Флавий в „История на юдейските войни“ съобщава за това, че по време на обсадата на Йерусалим от римляните (66-70г пр.н.е.) защитниците на града добавяли семена от чимен в кипящото масло, което изливали върху стълбите на атакуващите римляни. Така маслото ставало по-хлъзгаво.
По време на Арабския халифат растението попада в Испания, но до наши дни се запазва само названието на испански и португалски (alholva и alforba), като  растението е напълно забравено.
През VIII век Карл Велики – крал на франките, херцог на  Бавария и император на Запада
използвал сминдуха като средство против оплешивяване. В Средните векове растението се ползвало широко в народната медицина. В манастирите на ордена Свети Бенедикт,  които през Средновековието  били основни огнища на културата на Западна Европа, се обобщавал  и разширявал опита за използване на растенията в медицината, в това число и на сминдуха. От IX век се използва за лечение на стомаха, за рани, при  треска, респираторни заболявания,  при болезнена менструация.
На листата на сминдуха е посветена и отделна глава в книгата за билки "Алиада Ансата". 
В Северна Америка колонизаторите ползват сминдуха за лечение на женски болести. Той е главен компонент на знаменитото билково лекарство на Лидия Пинкхем, известно средство против менструални проблеми.  Американската създателка на това лекарство го обявява за най-великото медицинско откритие на 19 век.
Така в историята се е формирала традицията за ползване на сминдуха за храна и като лекарствено средство.

В древната индийска наука  Аюрведа се използва при лечение на язва, за укрепване на женското здраве. Аюрведична характеристика – има горчив, остър и сладък вкус, има загряващо действие, намалява вата и капха доша, увеличава питта – доша. Подхранва кръвта и костния мозък. Въздейства на храносмилането, дихателната, отделителната и половата системи.
Полски (син) сминдух
                                                                             Градински сминдух

No comments:

Post a Comment

Лимонов кекс (тосканска рецепта)

Лимонов кекс Предлагам ви една тосканска рецепта на лимонов кекс – оказа се много сполучлива. Така че, ако имате един чист нетретиран лимон ...